Grzybice są chorobami, które wywołane są przez namnażające się grzyby. Dotykają one również skóry. Czym dokładnie jest grzybica skóry? Jak można ją rozpoznać? Jakie metody leczenia używane są najczęściej?
Czym jest grzybica skóry?
Grzybica skóry, znana również jako grzybicze zakażenie skóry, jest schorzeniem skóry wywołanym przez grzyby, głównie z gatunku candida. Może ona dotyczyć dowolnej części ciała, w tym stóp, skóry głowy czy pachwin.
Co sprzyja grzybicy skóry?
Infekcje grzybicze skóry mogą przenosić się z jednej osoby na drugą poprzez bezpośredni kontakt ze skórą zarażonej osoby lub poprzez dzielenie się przedmiotami osobistymi, takimi jak ręczniki, grzebienie i ubrania.
Grzyby bytujące w otoczeniu również mogą powodować grzybicę skóry. Na przykład schorzenie to może wywołać chodzenie boso w miejscach takich jak publiczne prysznice, szatnie i baseny.
Warto też wskazać, że takim schorzeniom sprzyja osłabiony układ odpornościowy, na przykład z powodu stanu zdrowia lub leków.
Jakie objawy ma grzybica skóry?
Do głównych objawów grzybicy skóry zaliczane są:
-
Zaczerwienienie i swędzenie skóry,
-
Sucha i łuszcząca się skóra,
-
Pieczenie i swędzenie skóry,
-
Pękanie i krwawienie naskórka,
-
Przebarwienia skórne,
-
Nieprzyjemny zapach.
Gdy zaobserwowane zostaną powyższe objawy, w takim przypadku warto udać się do gabinetu lekarza takiego jak dermatolog Kraków daje dostęp do wielu gabinetów lekarskich, w których można skorzystać z szybkiej pomocy w razie pojawienia się grzybicy skóry.
Jak leczy się grzybice skóry?
W leczeniu grzybic skóry stosowane są różne rodzaje metod, do których zaliczane są w szczególności:
Miejscowe leki przeciwgrzybicze
Są to kremy, balsamy lub spraye, które są stosowane bezpośrednio na obszar objęty infekcją. Mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i wyeliminowaniu drobnoustroju. Często stosowane są w tym celu leki takie jak klotrimazol, mikonazol.
Doustne leki przeciwgrzybicze
W cięższych przypadkach dermatolog może przepisać doustne leki przeciwgrzybicze, które mają bardziej kompleksowe działanie. Do popularnych leków tego typu zaliczane są między innymi flukonazol oraz itrakonazol.
Utrzymanie prawidłowej higieny
Regularne kąpiele lub prysznice i pranie odzieży i pościeli mogą pomóc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się infekcji grzybiczych, a także pomagają w ich szybszym wyleczeniu.
Utrzymywanie skóry w suchości
Infekcje grzybicze rozwijają się w wilgotnym środowisku, dlatego ważne jest, aby dokładnie osuszać skórę po jej umyciu.
Unikanie ciasnych ubrań
Ciasno dopasowane ubrania mogą zatrzymywać wilgoć, dlatego ważne jest, aby nosić luźne ubrania.
W przypadku dobrania odpowiednich metod leczenia większość zakażeń grzybiczych skóry można skutecznie wyleczyć. Niekiedy mają one jednak tendencje do nawracania, dlatego rekomendowane jest w tym przypadku stosowanie działań profilaktycznych, między innymi utrzymywanie prawidłowej higieny oraz unikanie stosowania przedmiotów należących do innych osób, noszenie klapek podczas wizyty na basenie, w saunie.
Materiał zewnętrzny